Jakie ryby jeść – wszystko o rybach

Porady kasjera z marketu Aldi, który pracował w przetwórstwie rybnym.

Łososi i pstrągów nie jeść wcale. Nawiasem mówiąc łosoś w naturze nie ma takiego koloru jak w markecie, to farba.

Mrożonego dorszcza poleca, atlantyckiego. Jakie poleca:

1. Dorsz z polskiej firmy Abramczyk. Są to ryby zdrowe, bez żadnych dodatków.

Polędwiczka z dorsza ABRAMCZYK to: • Brak substancji E • Minimalna ilość glazury • Brak ości (metoda PBO) • Filetowana i mrożona na morzu, bezpośrednio na statku • Polędwica to delikatne, białe mięso najwyższej jakości • Pełna widoczność produktu przed zakupem

2. Dorsz skrei – arktyczny norweski dorsz zimowy

Mimo że norweski, to poleca:

Norweski dorsz zimowy – Skrei gości na stołach tylko od stycznia do kwietnia. Przyczyna, dla której Skreia – co po norwesku oznacza „wędrowiec” – można złowić tylko od stycznia do kwietnia, kryje się w jego naturze. Skrei dorasta za kołem podbiegunowym. Odławiany jest dopiero, kiedy kończy pięć lat i udaje się w długą drogę na tarło ku norweskim Lofotom. Właśnie wtedy dorsz Skrei jest w kwiecie wieku: zdrowy, energiczny i płodny. Ta długa droga, jaką pokonuje Skrei, sprawia, że jest tak niepowtarzalny. Ponad 600-kilometrowa podróż zapewnia mu dużo ruchu i dobrą formę. To dlatego – w przeciwieństwie do wielu innych ryb – mięso Skreia jest zwarte, sprężyste i bogate w składniki odżywcze. Po drodze przez morze dorsz ten przyjmuje dużo zróżnicowanego i zdrowego pożywienia, co nadaje mu wyśmienity, naturalny smak.

3. Tej firmy nie jestem pewna, ale być może to ta – Imperial Kołobrzeg

Ryby mrożone – jak przygotowywać

Polędwicę z dorsza firmy Abramczyk położyłam na patelni i rozmroziłam podgrzewając delikatnie na patelni pod przykrywką. Potem osuszyłam mokrą ścierczką.

Wyszła taka:

Nie ma jednej szkoły rozmrażania czy nie rozmrażania ryby przed smażeniem. Zależy od jakości ryby (czy cały filet czy kostka) i ilości wody (tylko glazura na wierzchu czy gruba warstwa lodu = woda).

Niektórzy rozmrażają ryby do połowy, a potem rzucają na patelnię i smażą. Kluczem do sukcesu jest zawsze odpowiednia patelnia.

W przypadku kawałków ryby, który się po rozmrożeniu rozpadają (np. sprasowana kostka rybna) rozsądnym wyjściem jest skropienie ryby cytryną, która spaja mięso i obtoczenie w mące z dodatkiem mąki ziemniaczaneje, która mięsa trzyma. Czyli na rozpadające się kawałki kluczem może być po prostu delikatna panierka. A smażenie bez panierki trzeba zostawić dla całych filetów / kawałków ze skórą.

Niestety podczas smażenia jeden filet się rozpadł i na to nie ma rady jeśli filet jest bez skórki. Lepiej wtedy zmierzać od smażenia do duszenia.

Następnym razem spróbujemy w nowym garnku sammi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *