Ratatouille, znany w Polsce jako ratatuj lub ratatuja to potrawka prowansalska z sezonowych warzyw, duszonych we własnym sosie. Główne składniki to bakłażany, cukinia, świeża papryka, cebula. Można dodać ugotowanej fasolki szparagowej, niektórzy dodają pieczarek, kolendry, garam masala. Potrawka jest wegetariańska, lecz można ją dodawać do mięsa jak ktoś chce. Dziś zrobiłam garnek ratatuja i osobno usmażyłam na patelni i podałam pierś kurczaka pokrojoną w kostkę. Kto chce, może sobie wymieszać potrawkę z mięsem.
Uwaga: składniki powinno się podsmażyć (lub podpiec) każdy z osobna, a potem wrzucić do garnka. W garnku powinny się dusić nie dłużej niż 15 minut i nie wolno ich mieszać, bo szybko zrobi się pulpa! Więc przełożyć do garnka, dodać przyprawy od razu, żeby potem nie mieszać drugi raz. Teraz raz wymieszać, a potem dusić 15 minut nie mieszając. Podobnie uważać przy podgrzewaniu na drugi dzień – żeby nie zrobiła się pulpa!
Pomidory dodaje się na końcu, z nich powstaje sos. Można sos pomidorowy zrobić osobno, zagęścić go trochę, dodać odrobinę śmietany.
Składniki na duży garnek (5 litrowy), czyli wyjdzie ok. 6-8 miseczek.
- 3 papryki
- 1-2 bakłażany (nieduże, takie nie są gorzkie)
- 2-3 cukinie (nieduże)
- 5-6 cebul
- 5 pomidorów lub pomidory w puszce lub pulpa pomidorowa
- pół główki czosnku
- oliwa / olej
- sól, pieprz, zioła prowansalskie, tymianek, słodka papryka mielona
Wszystkie warzywa kroję w sporą kostkę.
Na patelni podsmażam cebulę, dodaję czosnek, podsmażam. Przekładam do garnka.
Na patelni podsmażam paprykę z dodatkiem słodkiej papryki mielonej, przekładam do garnka.
Na patelni podsmażam bakłażany i cukinię i przekładam do garnka.
Na patelni podsmażam pomidory i przekładam do garnka.
Wszystkie warzywa na patelni trochę solę i pieprzę.
W tym czasie ratatuj w garnku nie stoi jeszcze na gazie! Chodzi o to, że delikatne warzywa bardzo szybko się rozpadają, a tego nie chcemy. Więc teraz dodajemy jeszcze tymianku, ziół prowansalskich, ewentualnie jeszcze soli i pieprzu i JEDEN RAZ wszystko mieszamy. Zapalamy gaz i dusimy 15 minut.
Ratatuj można jeść sam, jako dodatek do mięsa czyli „na jarzynkę” albo z dodatkiem pieczywa.
Inny przepis na ratatuja ze smażoną fetą na rozkoszny.pl
Najnowsze komentarze