Boczek i bekon

Boczek pieczony w winie z jabłkami https://lubienaboczku.pl/przepis/boczek-parzony-pieczony-jablkami-winie/

Przepisy z boczkiem: https://lubienaboczku.pl/ (czemu link nie działa? taka wspaniała strona)

BOCZKOWA FIRMA:

https://www.kaminiarz.pl/pl/

Zupy na boczku

Gdy Polak mówi o boczku, a Anglik lub Amerykanin o bekonie, to nie zawsze myślą o tym samym. Nazw boczek oraz bekon często używa się w Polsce zamiennie. Bekon to kalka z angielskiego „bacon”.

Bekon anglosaski to tzw. back bacon położony w górnej partii boku świni, blisko schabu. To właśnie bliskość tego mięśnia powoduje, że bekon ma inną strukturę mięsa i pojedynczą okrywę tłuszczową. Charakterystyczny jest wygląd bekonu, którego mięso ma „łezkowy” kształt. Jeśli przed smażeniem pozbawimy bekon tej okrywy tłuszczowej, będzie on w smaku przypominał schab.

Polski boczek to streaky bacon, lokalizowany jest w dolnej części tuszy. Boczek jest bardziej  poprzerastany tłuszczem. Dzięki temu znajduje większe zastosowanie w naszej kuchni.

Bekon to odmiana mięsa wieprzowego, która pochodzi z górnej partii tuszy. Boczkiem natomiast nazywa się mięso z dolnej partii tuszy wieprzowej. Jest on też tłuściejszy od bekonu.

 

Części tuszy wieprzowej:rozkład tuszy świni

1. Głowa; 2. Karkówka; 3. Podgardle; 4. Łopatka; 5. Golonka; 6. Noga; 7. Słonina; 8. Schab; 9. Żeberka; 10. Boczek; 11. Biodrówka; 12. Pachwina; 13. Szynka 14. Ogon

Czym się różni boczek od bekonu

Wszystkie zdjęcia tutaj i informacje są ze strony https://lubienaboczku.pl/

W Polsce można dostać dobry streaky bacon, czyli poczciwy boczek. Bekon jest zdecydowanie mniej popularny. Można go z powodzeniem zastąpić klasycznym boczkiem. Warunek jest jeden: musi to być dość chudy kawałek boczku surowego lub, opcjonalnie, wędzonego. Tylko taki będzie się nadawał do podsmażenia – tak, aby nadać mu charakterystyczną, chrupiącą teksturę. To właśnie w tej postaci serwowany jest w amerykańskich restauracjach.

Spór o to czy Boczek to Bekon trwa długo. Dla jednych to tylko anglojęzyczna wersja polskiej nazwy. Inni przekonują, że boczek pochodzi z dolnej części boku świni, a bekon z górnej partii. To miałoby uzasadniać różnicę w tłustości mięsa, chociaż jeszcze inni sprawę upraszczają uznając, że bekon to po prostu boczek okrojony z tłuszczu. Pomijając spory formalne boczek to kawałek wieprzowiny bardzo popularny zarówno wśród masarzy, jak i wśród kucharzy. Jako wędlina przygotowywane jest na wiele sposobów – pod tym względem mało kto może mu dorównać. Mamy więc nie tylko boczek gotowany czy pieczony. Boczek można też parzyć – polega to na zalaniu go gorącym wywarem z wody oraz przypraw i odstawieniu na parę dni – albo wędzić w dymie, zarówno na zimno jak i na gorąco. Mamy też wreszcie boczek dojrzewający, którego najsłynniejszym przedstawicielem jest włoska Pancetta. Boczek to także składnik wielu kiełbas, którym nadaje odpowiednią tłustość i smak. Swoją wszechstronność boczek potwierdza też w kuchni, szczególnie jeśli chodzi o rozległość geograficzną. W Europie po boczek równie chętnie sięgają Anglicy ze swoją ciężką kuchnią, jaki „śródziemnomorscy” Włosi, a jednocześnie jest to mięso chętnie używane na Dalekim Wschodzie. …

Kwasior o boczku i bekonie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *