Gołąbki klasyczne moje

Gołąbki klasyczne moje

Mój własny przepis na gołąbki w sosie pomidorowym. Z podanych ilości składników wyszło mi 11 gołąbków.

Dla 4 osób w tym dwoje dzieci starcza na dwa obiady. Dzieci sobie po kawałku dołożyły i na drugi dzień już było bez dokładek, po 1 gołąbku.

Składniki

  • główka kapusty (dużo zostaje)
  • 800 dkg mięsa mielonego (zwykle 2 opakowania)
  • przecier pomidorowy lub pulpa
  • 2 cebule
  • 200 g ryżu (2 torebki)
  • 1-2 jajka
  • sól, cukier, pieprz, pieprz ziołowy
  • śmietana do zabielenia

Blanszowanie kapusty

Z głąba kapusty najpierw wyciąć mały stożek, potem głęboką dziurę. Rozebrać kapustę z liści w gotującej się wodzie. Trzeba każdy liść odrywający się w czasie gotowania chwycić szczypcami i wyjąć. Porwane liście zostawić – pójdą na dno garnka. Wodę, w której gotowała się kapusta zostawić – będziemy w niej dusić gołąbki i robić z niej sos.

Farsz

Gotujemy ryż twardawy, al dente, bo jeszcze będzie się dusił. Mielone mięso mieszamy z ryżem, wbijamy 1-2 jajka w zależności od ilości masy i konsystencji. Masę solimy, pieprzymy i dodajemy sporo pieprzu ziołowego.

Zawijamy

Liście kapusty przygotowujemy do farszu. Nie walimy twardych włókien młotkiem, tylko ostrym nożykiem ścinamy z zewnątrz grubą warstwę nerwów. Zawijamy mięso w liście kapusty.

Garnek

Na dno garnka kładziemy kilka liści kapusty, a na to podsmażoną cebulę. Układamy gołąbki w garnku – ciasno. Zalewamy wodą, w której gotowała się kapusta, zostawiając trochę na sos. Dusimy na małym ogniu ok. 1-15 godziny. NIE ROZGOTOWAĆ! I podsmażać ostrożnie, nie rozgotować!

Sos pomidorowy

Kiedy gołąbki są prawie miękkie, czyli pod koniec duszenia, robimy sos. Wodę z kapusty (0,5-1 szklanki) mieszamy z koncentratem lub pulpą pomidorową, doprawiamy, lekko zabielamy śmietaną i zagęszczamy odrobiną mąki. Sosem zalewamy gołąbki w garnku, starając się odsunąć na chwilę gołąbki od ścianek garnka, żeby sos dotarł do dna garnka i zmieszał się z płynem, w którym duszą się gołąbki. Dusimy z tym sosem jeszcze około 10 minut i gotowe.

Gołąbki z młodej kapusty:

Robi się identycznie jak ze starej, tylko trzeba krócej dusić, bo młoda kapusta jest delikatniejsza. Żeby się nie rozpadła!

Kapustę obrać z zewnętrznych liści, jeśli są brzydkie – wyłożyć nimi dno garnka. Umyć kapustę, osuszyć. Wyciąć z niej delikatnie głąb. Włożyć kapustę (wyciętą stroną do dołu) do garnka, takiego, by można było swobodnie zakryć garnek pokrywką. Zalać kapustę wrzątkiem i gotować przez około 5 minut na umiarkowanym ogniu, następnie przewrócić i gotować jeszcze przez 2 minuty. Po tym czasie wylać wrzątek z garnka, wyjąć kapustę na talerz i delikatnie porozdzielać liście.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.