Steki wołowe

Mój pierwszy stek jest z Biedronki, rozbratel, każdy ważył po ok. 290 g, cena za kilogram 45 zeta.

Po usmażeniu był trochę twardawy, ale dał się zjeść. Zbyt poprzerastany błonami, które nie dają się zjeść i sporo trzeba było zostawić. W smaku dobry, a masełko z czosnkiem i kolendrą dodane do steka było w pytę. Na patelni widać było, że jest nierówny, jedna część smaży się szybciej, inna wolniej.

Przyprawić tuż przed smażeniem, nie wcześniej. Patelnia nie wściekle gorąca, bo się za szybko zrumieni. Smażyć po 5-6 minut z każdej strony. Czyli mniej gorąca patelnia, za to dłużej smażymy. Po wyjęciu z patelni odłożyć pod przykryciem – tam wyciekną soki, których nie chcemy mieć na talerzu!

 

Idealny stek według Michela Moran!

Poznaj triki Michela na medium, medium rare czy rare – czyli jak wysmażyć pysznego steka!

Składniki:

Mięso do wyboru: polędwica wołowa, antrykot, rostbef

Olej, masło, tymianek, sól

Stek z antrykotu medium (średnio wysmażony):

Mięso, które przygotowujemy do smażenia, powinno być w temperaturze pokojowej. Odkrawamy kawałek antrykotu o grubości 2,5- 3 cm. Przed smażeniem przyprawiamy solą (ale nie wcześniej!). Smażymy na minimalnej ilości tłuszczu przez około 5- 6 minut z każdej strony. Na patelnię dodajemy masło i tymianek. Po wyłożeniu na talerz przykrywamy folią aluminiową i zostawiamy pod przykryciem na takim sam czas, jak czas smażenia, żeby krew wyciekła.

Stek rostbef medium – rare (średnio krwisty):

Mięso, które przygotowujemy do smażenia powinno być w temperaturze pokojowej. Pozbywamy się tłuszczu i odkrawamy kawałek rostbefu o grubości 2- 2,5 cm. Przed smażeniem przyprawiamy solą. Smażymy około 3 minuty z każdej strony. Na patelnię dodajemy masło i tymianek. Po wyłożeniu na talerz przykrywamy folią aluminiową i zostawiamy na takim sam czas, jak czas smażenia.

Stek z polędwicy krwisty:

Mięso, które przygotowujemy do smażenia powinno być w temperaturze pokojowej. Odkrawamy grubszy kawałek mięsa. Przed smażeniem przyprawiamy solą. Smażymy polędwice na małej ilości oleju. Doprawiamy solą. Dodajemy masło i gałązki tymianku. Smażymy przez około 8 minut (w zależności od grubości mięsa).

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.