Jak przyrządzać dania curry tajskie i indyjskie

Najostrzejsza jest zielona pasta curry. Do jej przygotowania używa się zielonej papryczki chilli.

Średnio ostra jest czerwona pasta curry. Do jej przygotowania używa się czerwonej papryczki chilli.

Najłagodniejsza jest żółta pasta curry. Swój kolor zawdzięcza głównemu składnikowi jakim jest kurkuma.

Hindusi używają curry w postaci sproszkowanej. Tajlandzkie curry jest w postaci past.

Tajskie curry

Tajskie danie curry jest zawsze przygotowywane na bazie pasty, mleka kokosowego, sosu rybnego, cukru palmowego i limonki kaffir (jeden wyjątek: JUNGLE CURRY, które przygotowuje się BEZ MLEKA KOKOSOWEGO!).

Większość dań curry przygotowuje się w podobny sposób:

W garnku lub w woku podgrzej łyżkę oleju i dodaj pastę curry. Rozmieszaj energicznie, nie przypal. Dodaj łyżkę mleka koksowego, by równomiernie rozprowadzić pastę. Gdy tak się stanie dodaj resztę mleka kokosowego i liście limonki Kaffir. Zagotuj i dodaj warzywa/mięso. Podgotuj około 5 minut (warzywa, np. kalafior ma chrupać podczas jedzenia). Następnie dodaj marchewkę, zamieszaj i dodaj pomidora. Doprowadź do wrzenia i dopraw do smaku sosem rybnym, cukrem palmowym i na sam koniec wrzuć świeżą bazylię lub miętę. Podawaj z ryżem jaśminowym.

Podstawy gotowania curry:

  1. Curry gotuje się na mleczku kokosowym, ale zyskuje ono na smaku jak doleje się do niego mocnego bulionu warzywnego (powiedzmy 5:1) a smak jest jeszcze lepszy, jeśli użyjemy bulionu warzywnego połączonego z mocnym wywarem z Kombu – naturalny morski smak, dużo smaku umami, idealny zastępnik wywaru z owoców morza (tu przygotowuję go do zupy miso).
  2. Jeśli chcemy żeby smak curry był rześki, musimy użyć świeżej pasty ze świeżych papryczek chilli, inaczej po prostu tracimy na głębi smaku naszego daniu. Pozostałe składniki pasty, które muszą być świeże: szalotki (nie cebula), czosnek, imbir, kolendra (green curry), kurkuma (yellow curry). Oryginalnie sięga się też po świeży galangal i trawę cytrynową. W Polsce możemy się poratować suszonym galangalem i marynowaną trawa cytrynową (np. z firmy Thai Heritage – malutkie zielone słoiczki prawie na każdym dziale z kuchniami świata). Orzeźwienia dodaje też świeżo wyciśnięty sok z limonki (must!) i liście limonki kafir – teraz już też łatwo dostępne nawet w zwykłych marketach.
  3. Dla wzmocnienia smaku umami należy dodać sos sojowy, bądź pastę miso (białe miso mało zakłóci kolor curry, ale jak każdą pastę miso musimy ją dodać po ugotowaniu curry i zjeść porcję tego samego dnia – miso nie lubi być odgrzewane)
  4. Jeśli nie chcemy jeść rozgotowanych warzyw należy je dodawać w takiej kolejności jak wskazuje na to ich czas gotowania – nie wszystkie na raz. Jeśli więc gotujecie curry na dwa dni, warzywa dodajcie sobie tylko do porcji na dany dzień, żeby Wam nie zmiękły przez noc.
  5. Curry uwielbiają się z orzeźwiającymi sałatkami jak Urab Sayur i wszelkimi odmianami ryżu przyprawionego np. olejem kokosowym, świeżym kokosem i sosem sojowym, a wszystko skropione limonką i posypane świeżą kolendrą,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *