Jak czyścić srebra i platery – sekret: folia

Szklane żaroodporne naczynie wykładamy folią stroną błyszczącą do góry.

Wsypujemy na 2 łyżki soli kuchennej 2 łyżki sody oczyszczonej.

Wlewamy 0,7 litra wrzącej wody i mieszamy aż sól i soda się rozpuszczą.

Płuczemy i wycieramy ściereczką z mikrofibry. Papier i serwetki rysują srebro.

Możemy przechowywać srebra w szczelnych woreczkach foliowych z zamknięciem strunowym, żeby ograniczyć dostęp powietrza (chodzi o związki siarki). Wycisnąć z nich powietrze.

Czyszczenie większych naczyń, np. cukiernicy.

Zagotować wodę w garnku tak, żeby naczynko było zanurzone.

Do gotującej się wody dodać 2 łyżki sody. Wrzucić kawałek zgniecionej aluminiowej folii spożywczej.

Zanurzyć srebro w gotującym się roztworze trzymając je szczypcami tak, żeby dotykało folii. Zanurzyć na 3 minuty i wyjąć.

Potem jak ostygnie koniecznie przemyć z płynem do naczyń i wypolerować miękką ściereczką.

Jeżeli pastą do zębów, to nie wybielającą.

Kiedyś – przez przypadek – odlałam wodę z gotowania kapusty (SŁODKIEJ!) do naczynia, gdzie leżało kilka srebrnych łyżeczek, już od dawna wymagających czyszczenia. Do zmywania zabrałam się po 2-3 godzinach. Wyobraź sobie, że z tej kapuścianej kąpieli wyciągnęłam krystalicznie czyste i błyszczące srebrne łyżeczki. Zasadowy odczyn wody z kapuchy wyręczył mnie w czyszczeniu 🙂

Zwilżyć szmatkę nabrać na nią proszku do pieczenia ,i czyścić. Daje piękny połysk bez zarysowań.

Czyszczenie srebra – kąpiel w garnku aluminiowym
Do aluminiowego garnka o szerokim dnie wlać wodę, wsypać 3 łyżki soli lub sodki kuchennej i mocno podgrzać, prawie zagotować. Wyłączyć gaz, do garnka włożyć duże srebrne przedmioty tak, aby dotykały aluminium. Trzymać je w garnku tak długo, aż pojaśnieją.

Czyszczenie srebra – kąpiel we wrzątku z folią

Mocno poczerniałe srebrne sztućce czy srebrną tackę owinąć folią aluminiową i włożyć do czystej ciepłej wody. Wodę doprowadzić powoli do wrzenia, krótką chwilę gotować. Sztućce wyjąć, rozpakować. Powinny być oczyszczone z ciemnej powłoki, a folia powinna poczernieć.

Czyszczenie srebra – kąpiel w osolonej wodzie z folią
Do dużego słoika lub szklanej miski wrzucić kilka szerokich pasków folii aluminiowej, położyć na nie srebrne sztućce. Zalać gorącą wodą z solą (6 pełnych łyżek soli na litr wody). Można dodać łyżeczkę soku z cytryny. Sztućce powinny być przykryte całkowicie słonym roztworem i mieć stale kontakt z folią. Folia może oddać tylko ograniczoną liczbę elektronów, które łącząc się ze związkami siarki tworzącymi ciemną warstwę na powierzchni srebra rozpuszczają ją. Srebrne sztućce wyjąć po upływie kilku minut, aby ponownie nie utworzyła się na nich ciemna powierzchnia. Opłukać w czystej wodzie, wytrzeć do sucha miękką ściereczką lub papierowym ręcznikiem. W razie potrzeby powtórzyć kąpiel z nowymi składnikami.

Jak wyczyścić srebro korkiem i solą? 
Ciemne plamy na ostrzach noży posypać drobną solą i pocierać wilgotnym naturalnym korkiem.

Czyszczenie srebra z folią w zmywarce do naczyń
Opakowane w aluminiową folię srebrne sztućce włożyć do zmywarki do naczyń i wymyć z innymi naczyniami, jednak trzeba być ostrożnym, gdyż niektóre środki do zmywarki zawierają zbyt agresywne dla srebra  środki czyszczące. Sztućce można położyć w szufladce zmywarki wyłożonej złożoną na pół folią aluminiową. Srebrnych sztućców nie powinno się myć w zmywarce, jeśli nie mają kontaktu z folią, ponieważ ciemnieją. Bardzo stare, odziedziczone srebrne sztućce (szczególnie noże) trzeba myć ręcznie, ponieważ łatwo rdzewieją. Stalowe sztućce zawsze myć osobno.

Czyszczenie srebra szarym mydłem, amoniakiem i kredą
Zetrzeć na proszek miękką kredę szkolną. Założyć rękawiczki. Kredę zmieszać z niedużą ilością amoniaku i dodać tyle czystego szarego mydła w płynie, aby powstała rzadka papka. Nanieść ją miękką ściereczką na srebrny przedmiot i polerować. Metoda jest bardzo skuteczna, zwłaszcza kiedy czyści się stare i zaniedbane srebrne sztućce, srebrny świecznik, srebrna tacę, czy srebrne monety.

Genialne – duże przedmioty w zlewie!

Opróżniamy zlew i blokujemy odpływ, a następnie na dnie kładziemy dwie warstwy folii aluminiowej. Powinna ona dokładnie przylegać do dna zlewu. Następnie na folię kładziemy sztućce i zalewamy je wrzącą wodą, aż zostaną w całości zakryte. Na koniec dodajemy łyżeczkę soli i sody oczyszczonej i delikatnie mieszamy. Sztućce zostawiamy w zlewie na ok. 20 minut. Po tym czasie wyjmujemy je, osuszamy i polerujemy ścierką wykonaną z mikrofibry.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.