Borowikowy makaron z żółtkiem
2 porcje
- 1 opakowanie (40 g) suszonych borowików
- 200 g makaronu, u mnie bucatini
- 3 łyżki oliwy extra virgin
- 1 mała szalotka, posiekana drobno
- 4 małe ząbki czosnku, posiekane drobno
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- ½ szklanki (45 g) parmezanu, startego + do podania
- 2 łyżki śmietanki 30%
- ¼ szklanki (5 g) natki pietruszki, posiekanej wraz z łodygami
- 2 surowe żółtka z jajek (bardzo świeżych)
- świeżo mielony pieprz
1. Przełóż borowiki do średniej miski i zalej je wrzącą wodą. Przykryj miskę i odstaw do napęcznienia na 10 – 15 minut. Zachowaj ¼ szklanki (60 ml) grzybowego wywaru (resztę można użyć do risotto czy zupy), a same borowiki drobno posiekaj.
2. Rozgrzej oliwę na dużej patelni na małym ogniu. Smaż szalotkę wraz z czosnkiem i ¼ łyżeczki soli, aż się zeszkli, 4 – 5 minut. Dodaj koncentrat pomidorowy. Smaż, aż lekko pociemnieje, 2 – 3 minuty. Dodaj posiekane borowiki, smaż jeszcze 2 minuty. Dopraw świeżo mielonym pieprzem. Odstaw patelnię z ognia.
3. W międzyczasie ugotuj makaron al denete, w dobrze osolonej wodzie zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zachowaj 1 szklankę (250 ml) skrobiowej wody po gotowaniu makaronu.
4. Ustaw umiarkowany ogień pod patelnią z borowikami. Dodaj zachowaną wodę makaronową i wywar borowikowy. Nie zagotowuj. Dodaj starty parmezan, wymieszaj do rozpuszczenia i połączenia się. Wlej śmietankę 30% i dodaj ugotowany makaron. Gotuj, często mieszając, aż sos zgęstnieje, otaczając makaron, około 2 minuty. Dodaj natkę pietruszki i wymieszaj po raz ostatni.
5. Podawaj makaron z surowym żółtkiem, większą ilością parmezanu i odrobiną oliwy extra virgin. Czy nie jest to uzależniająco pyszne?
Rady/porady
Borowiki są superior, ale ewentualnie możesz zastąpić je innymi suszonymi grzybami jak podgrzybkami. Szalotkę można wymienić na małą białą cebulę.
ON daje z makaronem bucatini.
Bucatini to długi makaron, który przypomina spaghetti, jednak jest od niego grubszy. Przez środek każdej nitki Bucatini przechodzi niewielka dziurka, która jest jego charakterystyczną cechą. W Antichi Poderi Toscani makaron wytwarzany jest zgodnie z tradycją, na matrycach z brązu, z włoskiej semoliny z pszenicy durum.
Przepis i zdjęcie z rozkoszny.pl
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.