Konfitury dżemy powidła marmolada – różnice

Różnica między nimi polega na zawartość cukru i sposobie przygotowania owoców. Różnią się także konsystencją i smakiem.

Dżemy są nisko- i wysokosłodzone, różnią się zawartością cukru, ale i owoców. W niskosłodzonych jest więcej owoców i mniej cukru w porównaniu do wysokosłodzonych, gdzie proporcje są odwrotne. Zazwyczaj do produkcji dżemu używa się 60 g cukru na 1 kg owoców.

Dżem przygotowuje się z całych lub pokrojonych owoców, które gotuje się ze sporą ilością cukru.

Jak zrobić dżem?

 1. Wybierz dojrzałe owoce, umyj je i usuń szypułki, pestki lub ogonki.
 2. Mniejsze owoce, takie jak maliny czy truskawki możesz wrzucić do garnka w całości, ale te większe pokrój na kawałki. Zasyp cukrem. Możesz dodać sok wyciśnięty z połówki cytryny.
 3. Garnek wypełniony owocami podgrzewaj na małym ogniu. Gdy zacznie wytwarzać się biała piana, zdejmij ją łyżką lub szumówką.
 4. Trzymaj garnek na ogniu około 1 godziny. Część owoców zostaje rozgotowana do konsystencji musu, a część pozostaje niemal w całości tak, że jest zauważalna w przetworze.
 5. Po kilku godzinach (lub kolejnego dnia) powtórz podgrzewanie garnka z owcami (jeszcze 3 razy).
 6. Do dżemów często dodawana jest żelatyna i pektyna, które sprawiają, że wyroby nabierają charakterystycznej żelowej konsystencji.
 7. Gorący dżem przełóż do wyparzonych, gorących słoików. Nałóż nakrętki i odwróć do góry dnem.

Owocowy dżem będzie świetnie komponował się ze świeżym pieczywem, grzankami, naleśnikami i plackami. Może przygotować również rogaliki z dżemem!

Domowa konfitura

Jak odróżnić konfiturę od dżemu? Mimo iż oba przetwory są dość podobne, to jednak można wskazać na ich różnice. Konfiturę poznamy po całych, dorodnych owocach i sporej zawartości cukru, który pełni rolę konserwantu. W przypadku dżemu stosuje się zazwyczaj ok. 60 g cukru na 1 kg owoców, a przygotowując konfiturę możemy użyć ponad 1 kg cukru na 1 kg owoców. W gęstym cukrowym syropie zanurzone i smażone są całe, a nie pokrojone owoce.

Z czego zrobić konfiturę?

 • Do konfitury świetnie nadają się do śliwki, morele, porzeczki, a nawet płatki róży. Jabłka i gruszki odpadają.
 • Konfiturę przygotujemy także z nieco kwaskowatych owoców, takich jak wiśnie i agrest, do których należy dodać więcej cukru.

Jak zrobić konfiturę w domowych warunkach?

 1. Do produkcji konfitury wybierz zdrowe, słodkie owoce, które nie rozgotują się ani nie rozpadną lub nieco kwaskowate owoce. Owoce dodawaj w całości, niekrojone.
 2. Przygotuj syrop cukrowy – 1 kilogram cukru rozpuść w 0,5 l wody, cały czas mieszając. Zdejmij białą pianę z powierzchni cukrowego roztworu.
 3. Wcześniej zamoczone owoce ostrożnie dodaj do syropu cukrowego, ponownie zagotuj i smaż przez około 5 minut, licząc od tego momentu.
 4. Co ważne, w przeciwieństwie do dżemu, konfitury nie gotujemy, ale smażymy! Możesz wykorzystać do tego specjalny garnek do smażenia konfitur lub głęboką patelnię.
 5. Owoców nie mieszaj zbyt mocno, by się nie rozpadły. Raz na jakiś czas możesz przemieszać wszystko silikonową szpatułką.
 6. Odstaw garnek do wystudzenia. Smażenie owoców powtórz jeszcze 3 razy!
 7. Konfitura jest gotowa, gdy nabierze naprawdę gęstej konsystencji – garnek zaczną wypełniać same owoce.
 8. Gorącą konfiturę przełóż od razu do wyparzonych, gorących słoików.

Do tradycyjnie przyrządzanych konfitur nie dodaje się żadnych substancji konserwujących – funkcję konserwantu pełni tutaj cukier. Konfitura, podobnie jak dżem, będzie doskonałym dodatkiem do kanapek ze świeżym masłem, naleśników, gofrów i kruchych ciasteczek. Konfiturę może być także zestawiona z daniem mięsnym!

Marmolada – w jaki sposób zrobić tradycyjną marmoladę?

Prawdziwa marmolada przygotowywana jest z rozgotowanych i przetartych owoców. Owoce przepuszcza się przez przecierak do warzyw i owoców i gotuje wraz z cukrem. W przeciwieństwie do dżemu czy konfitury, nie znajdziemy tu owoców w całości, ponieważ stanowią one gładką masę, porównywalną do musu. Kolejną różnicą jest zawartość cukru. W marmoladzie jest go stosunkowo mało w porównaniu do wcześniej wymienionych przetworów – 50 g cukru na 1 kg owoców.

Z czego zrobić marmoladę?

 • Na marmoladę nadają się takie owoce, które dość łatwo rozpadają się w czasie gotowania – jabłka, gruszki, brzoskwinie i truskawki.
 • Warto wybierać owoce o cienkiej skórce, dzięki czemu czas gotowania nie jest tak długi.

Jak zrobić marmoladę?

 1. Wybrane owoce na marmoladę należy umyć, niektóre obrać z twardej skórki, szypułek czy ogonków. Gdy owoce posiadają pestki, trzeba je usunąć.
 2. Pokrój owoce na mniejsze kawałki. Najlepiej je nieco zmiażdżyć.
 3. Rozgotuj owoce i przetrzyj przez sito, a uzyskany w ten sposób przecier podgrzej w rondelku na małym ogniu.
 4. Dopiero, gdy owocowy przecier zaczyna gęstnieć, dodaj cukier, cały czas mieszając. Gotuj tak ok. 10 minut.
 5. Gorącą marmoladę o gładkiej konsystencji najlepiej od razu przekładać do wyparzonych, jeszcze gorących słoików. Po zakręceniu, wystarczy odwrócić je do góry dnem, nakryć kocem, a po przestudzeniu ustawić w chłodnym, ciemnym miejscu.

Marmolady mogą mieć różną konsystencję – mniej lub bardziej zwartą. Z racji tego nadają się do kanapek, ale i domowych wypieków. Świetnie sprawdzą się do nadziewania pączków!

Powidła – jak i z czego można zrobić powidła?

Mówiąc o powidłach, najczęściej przychodzą nam na myśl te śliwkowe (ze śliwek węgierek) – dodawane do tradycyjnego, świątecznego piernika. Ale powidła mogą być również dyniowe, morelowe, brzoskwiniowe, gruszkowe i wiśniowe! Do powideł dodajemy najmniej cukru, a najwięcej owoców w stosunku do dżemu, konfitury i marmolady. Czasami w ogóle można z niego zrezygnować. Z powodu niskiej zawartości cukru, na powidła wybieramy bardzo słodkie owoce. Tradycyjna receptura zaleca gotować i prażyć powidła nawet przez kilka dni! Pozwala to na regularne odparowywanie wody i zagęszczenie przetworu.

Z czego zrobić powidła?

 • Domowe powidła zwykle wykonuje się ze śliwek węgierek, choć mogą być to również inne odmiany śliwek, np. renklody.
 • Na powidła nadają się również morele, brzoskwinie, dynia, aronia, gruszki, wiśnie, a nawet czerwona cebula!
 • W dawnych przepisach znajdziemy też powidła jabłkowe, agrestowe, z głogu i z jarzębiny.

Jak zrobić powidła w domu?

 1. Użyte do powideł śliwki czy morele należy oczywiście umyć, przeciąć na pół i wypestkować.
 2. Pokrój owoce na małe kawałki.
 3. Tak przygotowane owoce podgrzej w garnku z dodatkiem małej ilości wody (na 1 kg owoców użyj 2-3 łyżek wody).
 4. Smaż owoce na małym ogniu, bez przykrycia, od czasu do czasu mieszając drewnianą łyżką, by sok odparował.
 5. Po paru godzinach (1,5-2 h) należy odstawić garnek z owocami i powrócić do ich smażenia za kilka godzin lub dopiero kolejnego dnia. Zestaw garnek z ognia i odstaw na całą noc.
 6. W kolejnym dniu znów zagotuj owoce w garnku na małym ogniu, aż masa stanie się odpowiednio gęsta.
 7. Dopiero teraz dodaj cukier i podgrzewaj jeszcze 15 minut, cały czas mieszając.
 8. Gorące powidła przełóż do wyparzonych słoików na przetwory.

Uwaga! Niektóre przepisy podają przygotowywanie powideł rozłożone na parę dni, a w innych znajdziemy zalecenia, by smażyć je przez jeden dzień, ale co kilka godzin.

Dżem a konfitura, marmolada a powidła – różnice

Różnice Dżem Konfitura Marmolada Powidła
Ilość cukru n 1 kg owoców 60 g cukru ponad 1 kg cukru 50 g cukru bez lub niewielki dodatek
Ilość owoców na 100 g przetworu 25-35 g owoców 50-60 g owoców  80-110 g owoców 160 g owoców
Owoce Różne: truskawki, maliny, brzoskwinie, morele, jagody, aronia, śliwki, owoce róży i pigwy Słodkie owoce, które nie rozgotują się ani nie rozpadną: śliwki, morele, porzeczki, płatki róży, nieco kwaskowate owoce (wiśnie i agrest) Owoce, które dość łatwo rozpadają się w czasie gotowania: jabłka, gruszki, brzoskwinie i truskawki. Śliwki węgierki, morele, brzoskwinie, dynia, aronia, gruszki, wiśnie, czerwona cebula, agrest, głóg, jarzębina
Wielkość owoców Całe lub pokrojone owoce Całe owoce Mniejsze kawałki, potem przetarte na mus Bardzo małe kawałki owoców
Konsystencja Część owoców zostaje rozgotowana do musu, a część jest zauważalna w przetworze Bardzo gęsta konsystencja Gładka masa, podobna do musu Mniej zżelowane i bardziej mętne
Sposób przygotowania Dojrzałe owoce gotuje się ze sporą ilością cukru, można dodać nieco soku z cytryny, proces gotowania powtarzany 3 razy Powolne smażenie owoców w gęstym syropie z wody i cukru, proces smażenia powtarzany 3 razy Przygotowywana  z rozgotowanych i przetartych owoców, proces wykonywany tylko 1 raz Prażone w garnku po parę razy (przez 2-3 dni w dobowych odstępach).

 

KONFITURA Z PŁATKÓW RÓŻY

Wszystkie róże są jadalne, tylko nie wszystkie pachną, a my chcemy pachnące. I nie chcemy róż, które były pryskane chemią.

Zbierz pachnące róże – im mocniej pachną, tym lepiej. Nie masz pachnących róż w ogrodzie? To tak jak ja! Wybłagaj je u Cioci, kuzynki, sąsiadki cioci, kup na targu albo wytrzaśnij, skąd się tylko da 🙂 Pamiętaj, żeby płatki pachniały latem i słońcem! Im więcej płatków, tym lepiej!

Delikatnie oczyść płatki (można je lekko przepłukać pod ciepłą wodą i pozwolić im obeschnąć). Jeśli Ci się chce, usuń białą podstawę płatków, która nadaje konfiturze goryczki. Ja jestem leniwa, nigdy tego nie lubię, goryczka mi nie przeszkadza.

Pamiętaj, że im więcej płatków, tym lepiej!

Zważ płatki. Zasyp dwa razy większą (wagowo) ilością cukru. Niektórzy dają cukier puder, ponieważ wtedy łatwiej jest ucierać. Dodaj sok wyciśnięty z cytryny.

Przełóż do makutry.

Jeśli nie masz makutry, pożycz ją od Mamy albo od Babci, albo od Sąsiadki.

Jeśli Ci się nie chce pożyczać, albo naprawdę nie możesz tego zrobić, spróbuj ucierać mikserem (ale to nie będzie już to samo).

Połóż makutrę stabilnie między nogami i zakasaj rękawy. Porządnie ucieraj.

Kiedy wydaje Ci się, że wszystko jest już dobrze utarte (z 10 minut trzeba się pomęczyć), pomyśl jeszcze raz o swojej Babci i poocieraj jeszcze trochę. Nie chcesz tam mieć grudek cukru.

Chcesz mieć elegancką konfiturę.

Powinna być gładka i pachnąca. To nic, że na palcu od ucierania może Ci się zrobić zdymka. Tą konfiturą zamkniesz usta wszystkim, którzy twierdzą, że ludzie w XXI wieku niczego porządnego nie potrafią już przygotować samodzielnie.

Przełóż do wyparzonego słoiczka i poczuj się jak królowa konfitur. Albo król.

Nigdy tej konfitury nie pasteryzowałam, zawsze trzymam ją w lodówce. I nigdy nie dotrwała do Tłustego Czwartku.

 

Konfitura z płatków róży. Najłatwiejsza i najlepsza.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.