Tarta cytrynowa na palonym maśle rozkoszny.pl

forma 23 cm
Spód na palonym maśle

  • 1 ½ szklanki (200 g) mąki pszennej
  • ⅓ szklanki (50 g) cukru pudru
  • 1 ½ płaskiej łyżeczki drobnej soli morskiej
  • 150 g masła

Krem cytrynowy

  • 1 cytryna
  • ¾ szklanki soku z cytryny (z 3 – 4 cytryn)
  • 1 szklanka (200 g) cukru
  • 2 duże jajka
  • 3 duże żółtka 3 łyżki (30 g) mąki pszennej
  • ¼ łyżeczki drobnej soli morskiej

1. Cytrynę pokrój w najcieńsze plasterki, jak tylko potrafisz; pozbądź się pestek. Połącz sok cytrynowy z 1 szklanką cukru, tworząc swego rodzaju „lemoniadę”. Spróbuj, jeśli jest dla ciebie za kwaśna, dodaj trochę więcej cukru. Zanurz w niej cytryny. Odstaw na minimum godzinę, a najlepiej całą noc do lodówki. Kilkukrotnie przemieszaj, aby rozprowadzić cukier. Czym cytryna bardziej zmięknie, tym tarta wyjdzie smaczniejsza.

2. Formę do tarty z wyjmowanym dnem o średnicy 23 cm lub tortownicę wysmaruj masłem i obsyp mąką.

3. Mąkę połącz z cukrem pudrem i solą. W garnuszku rozpuść masło, gotuj je na średnim ogniu, często mieszając, 5 – 8 minut, do momentu, aż zacznie orzechowo pachnieć i nabierać złotobrązowego koloru z ciemnymi plamkami. Ostudź palone masło.

4. Palone masło wlej do mąki; połącz wszystko drewnianą łyżką. Powstanie lekko wilgotna masa; wylep nią formę. Ciasto obsyp odrobiną mąki. Możesz pomóc sobie szklanką, dociskając nią ciasto w formę. Schłodź spód w lodówce 30 – 40 minut lub zamrażarce 10 – 15 minut, do całkowitego stężenia.

5. Rozgrzej piekarnik do 190 stopni Celsjusza (góra-dół).

6. W międzyczasie przygotuj nadzienie. Wyjmij pasterki cytryny z lemoniady. Bardzo dokładnie połącz ją z jajkami, żółtkami, mąką i solą. Najlepiej zrobić to blenderem ręcznym, aby łatwo pozbyć się wszystkich grudek mąki. Uderz kilka razy miską o stół, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza, które wytworzyły się podczas miksowania. Przełóż płynne nadzienie na mocno schłodzony spód. Ułóż plasterki cytryn po całej powierzchni.

7. Piecz przez 30 – 35 minut, aż nadzienie się zetnie i przestanie być “galaretkowate”. Jeśli tarta zacznie nabierać rumieńców podczas pieczenia, przykryj ją folią aluminiową. Wystudź przed podaniem. Tarta najlepiej smakuje z kleksem bitej śmietany, labneh lub, o mój boże, gałką lodów waniliowych.

Rady/porady
1. Do pokrojenia cytryny na bardzo cienkie plasterki będzie Ci potrzebny bardzo ostry, dobrze naostrzony nóż.
2. Macerowanie przez godzinę jest czasem minimalnym, ale warto sobie zorganizować wcześniej pieczenie i nastawić cytrynę wieczorem, aby zdążyła idealnie zmięknąć. Zbyt krótki czas macerowania będzie skutkować trudnością krojenia tarty, a następnie jej jedzenia.

Tarta cytrynowa na palonym maśle

 

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.