Pączki z różą i lukrem cytrynowym rozkoszny.pl

Idealny pączek nie może być ani za mały, ani za duży. Ma być w sam raz na jeden raz. Powinien być ponętnie zaokrąglony i zarumieniony, z wyraźnie zarysowaną jasną obwódką wzdłuż tłuściutkiej talii. Najważniejsze jest nadzienie. Nie jestem ortodoksyjny, nie uważam, że pączek koniecznie musi być nadziewany przed smażeniem. W zasadzie trik ze szprycą i ładowanie konfitury już w gotowego pączka jest bardzo dobrym rozwiązaniem pozwalającym nafaszerować go nieprzyzwoitą ilością nadzienia. Niektórzy wolą pączki z cukrem pudrem, ale to tylko dlatego, że nie próbowali lukru cytrynowego.

Pączki z konfiturą różaną i cytrynowym lukrem
Ciasto
3½ szklanki (450 g) mąki pszennej uniwersalnej oraz więcej do formowania
2 opakowania drożdży suszonych (razem 14 g)
⅓ szklanki (70 g) cukru
½ łyżeczki soli
¾ szklanki (180 ml) letniego mleka
60 g masła, roztopionego
2 duże jajka
1 żółtko
3 łyżki ciemnego rumu
olej roślinny, do smażenia

Nadzienie i podanie
1½ – 2 szklanki (450 – 600 g) konfitury różanej wymieszanej z malinową
¼ szklanki (60 ml) świeżego soku z cytryny (mniej więcej z 2 cytryn)
2 szklanki (260 g) cukru pudru
3 łyżki suszonych płatków róży

1. W misie miksera planetarnego z hakiem do wyrabiania ciasta wymieszaj mąkę, drożdże, cukier i sól. Dodaj mleko, masło, jaja, żółtko i rum. Mieszaj ze średnią prędkością przez 1 minutę lub do czasu, aż składniki się połączą. Wyrabiaj z prędkością nieco większą niż średnia, aż ciasto będzie miękkie i jedwabiste – około 15 minut. Przykryj folią i odstaw w temperaturze pokojowej, aż podwoi objętość – na około 1-1½ godziny.

2. Wyłóż ciasto na powierzchnię roboczą obsypaną mąką. Podziel na 14 części (każda po około 65 g), a następnie uformuj z nich kulki. Ułóż pączki na dwóch blachach do pieczenia obsypanych mąką, zostawiając między nimi dużo miejsca. Przykryj ścierką i zostaw do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej, aż będą nieco pulchne i delikatne – około 30 minut.

3. Mniej więcej 15 minut przed końcem wyrastania pączków do garnka o grubym dnie lub żeliwnej patelni z wysokimi brzegami wlej olej na wysokość 10 cm i powoli rozgrzej do temperatury 175°C (dłuższe rozgrzewanie oleju gwarantuje bardziej stabilne smażenie.). Termometr cukierniczy to najlepszy przyjaciel, podczas smażenie pączków. Pączki smażone w zbyt wysokiej temperaturze będą spalone lub surowe w środku, natomiast te w za niskiej nasiąknął tłuszczem. Wyłóż talerz ręcznikami papierowymi.

4. W kilku turach smaż pączki na złoty kolor – po 1-2 minuty z każdej strony. Przełóż na talerz i przestudź nieco przed nadziewaniem.

5. Konfiturę przełóż do rękawa cukierniczego z końcówką o średnicy 6-12 mm. Możesz nadziewać pączki od góry albo z boku. Wbij końcówkę do połowy pączka i delikatnie wciskaj dżem do momentu, aż odrobina będzie wyciekać z dziurki. To samo zrób z pozostałymi pączkami.

6. Aby przygotować lukier, w małym rondlu na małym ogniu zagotuj sok z cytryny. Zdejmij z ognia, a potem wymieszaj dokładnie z cukrem pudrem. Polej pączki lukrem i udekoruj płatkami róży. Zjadaj póki ciepłe. Czyż nie są “Rozkoszne”?

Rady/porady
Najbardziej tradycyjne nadzienie pączków to konfitura różana, ale możesz spróbować wersji z ulubionym dżemem owocowym, kremem czekoladowym albo budyniem waniliowym. Dobrym rozwiązaniem jest też mieszanie konfitury malinowej z różaną. Tradycyjny, baśniowy smak przełamany kwaskowatością malin.

Przepis i zdjęcie: https://www.rozkoszny.pl/paczki-z-konfitura-rozana-i-cytrynowym-lukrem-na-medal/

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.