11.10.24 – po powrocie Puńciów z Portugalii. Upiekło się pięknie. Budyń bardzo gęsty. Na to jabłka po brzegi tortownicy. Rancik zrobiłam z ciasta, wysoki. Rancik po wyjęciu z formemki odpadł! Pewnie był za wysoki.
Budyń był za gęsty (powiedziała Justyna), powinien być bardziej aksamitny, jak krem. Warstwa budyniu była wyższa niż jabłek.
Ogólnie ciasto smaczne, tyle że warstwa budyniu smakowo nic nie wniosła. Chyba było go za dużo, a za mało jabłek. Trzeba wziąć mniej budyniu, a więcej owoców.
A w ogóle najlepsze były jabłka na warstwie ananasa z puszki!
Krucha tarta jabłkowa – szarlotka Marta Potoczek ***** NAJLEPSZE!! Nr 1
Forma 24×34
Składniki na ciasto kruche
- 500 g mąki pszennej – np. tortowa z krupczatką
- 6 żółtek średnich jajek – około 105 g
- 250 g prawdziwego masła
- 4 łyżki cukru pudru – około 60 g
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia, sól
Pozostałe składniki
- 3 budynie śmietankowe bez cukru – 3 x proszek budyniowy po 35 g saszetka
- 4 łyżki cukru drobnego lub zwykłego – około 50 g
- 3,5 szklanki mleka – 875 ml
- 600 g małych śliwek – waga przed usunięciem pestek
Ciasto:
Do 500 g mąki dodaj 6 żółtek, 250 g masła, 60 g cukru pudru, 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia, szczyptę soli. Wyrób ciasto, ewentualnie dodaj 1 łyżkę lodowatej wody.
Ciasto podziel na dwie części: 2/3 i 1/3 i dwie kule wstaw do lodówki na 2 godziny.
Schłodzoną większą kulę zetrzyj do formy na tarce na dużych oczkach. Rozłóż równo starte ciasto, delikatnie uklep je dłonią. Podpiecz 15 minut.
Ugotować budyń:
Do rondelka wlej 3 szklanki mleka (najlepiej pełnotłustego) i wsyp 4 łyżki cukru. Szklankę wypełnij mlekiem do połowy, a następnie wsyp trzy opakowania proszku budyniowego o smaku waniliowym lub śmietankowym. Mają to być trzy budynie bez cukru o wadze 35 gramów na jedną saszetkę. Jeśli nie masz wprawy w szykowaniu gęstszego budyniu, to zalecam dać łącznie całe cztery szklanki mleka (zamiast 3,5 szklanki).
Mleko z cukrem doprowadź do wrzenia. Zmniejsz moc palnika do minimum i wlej dobrze wymieszany proszek budyniowy z mlekiem. Od razu zacznij mieszać budyń, krótko, ale energicznie. Powinien się ponownie zagotować i zgęstnieć. Ma być bardzo gęsty budyń. Budyń odstaw do przestudzenia, przykrywając go wcześniej kawałkiem folii (ja używam do tego woreczków śniadaniowych).
Przed wyłożeniem na spód warstwy budyniowej wyłóż wewnętrzne ranty paskami papieru do pieczenia. Na podpieczony i przestudzony spód wyłóż cały budyń. Śliwki / owoce ułóż na budyniu. Śliwki lekko zatapiaj skórką w budyniu.
- warstwa – kruchy spód starty na tarce i podpieczony
- warstwa – gęsty budyń
- warstwa na budyniu owoce
- warstwa kruszonka
Mniejszą kulę ciasta zetrzyj na tarce, na dużych oczkach bezpośrednio na ciasto. Nie uklepuj już startego ciasta, ale postaraj się rozłożyć je równomiernie na całej jego powierzchni.
Pieczenie:
45 minut w 185 stopni z opcją pieczenia góra/dół lub 175 stopni z termoobiegiem.
Upieczone ciasto można od razu wyjąć z piekarnika. Nie wyjmować i nie kroić zanim całkiem nie ostygnie. Masa budyniowa musi całkowicie przestygnąć i lekko schłodzić, by ponownie stężeć. Schłodzone ciasto kruche kroi się idealnie. Oprószyć przed podaniem cukrem pudrem.
Jeśli ciasto nie zostanie zjedzone w dniu pieczenia, to do następnego dnia nie trzeba trzymać go w lodówce. Wystarczy całkowicie przestudzone (w formie) owinąć je nie za szczelnie przezroczystą folią spożywczą i trzymać w chłodnym pomieszczeniu. Po drugiej dobie od pieczenia, ciasto należy już przechowywać w lodówce pod przykryciem.
Przepis: https://aniagotuje.pl/przepis/ciasto-ze-sliwkami-i-budyniem
Podobne z instagrama z konfiturą porzeczkową i kruszonką:
Składniki:
✔️400 g mąki
✔️2 łyżki mąki ziemniaczanej
✔️3 łyżki cukru pudru
✔️2 łyżeczki proszku do pieczenia
✔️200 g masła
✔️2 żółtka
✔️opcjonalnie 3 łyżki zimnej wody
BUDYŃ:
✔️900 ml mleka
✔️1/2 szklanki cukru
✔️2 x budyń waniliowy w proszku
✔️1,5 łyżki mąki ziemniaczanej
✔️2 żółtka
Składniki na ciasto zagniatamy i dzielimy na 2 części. Jedna część wkładamy do zamrażalnika. Druga wałkujemy i pieczemy w 180 stopniach przez około 12-15 minut.
Budyń gotujemy do zgęstnienia. Wylewamy na podpieczony spód. Na to konfitura porzeczkowa i startą drugą część ciasta. Pieczemy w 180 stopniach przez około 50 minut.
https://www.instagram.com/reel/C-IRU-zoTz1/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.